Warto przeczytać Konsumujemy coraz mniej : Polacy robią coraz skromniejsze zakupy, a bez tego trudno wyobrazić sobie odbicie krajowej [...]

Dlaczego Europa sponsoruje Grecję, Hiszpanię i Portugalię?

• 18 października 2012 • Komentarze (0)

Problemów z jakimi boryka się strefa euro nadal nie brakuje. Grecy już dziś otwarcie podkreślają, że są skłonni odejść z UE, jeśli ta nie udzieli im kolejnej pomocy finansowej. Hiszpania i Włochy wiszą nad przepaścią bankructwa, a to dopiero początek rzeczywistych problemów.

kraje członkowskie Unii Europejskiej

fot. flickr.com | aut. tristam sparks

Zdaniem analityków ani Grecja, ani Hiszpania nie mogą po prostu zdewaluować swoich walut w celu zmniejszenia wartości obligacji państwowych i przy tym taniej eksportować swoje produkty za granicę. Wygląda na to, ze jedyną możliwą drogą do wyjścia z recesji jest wprowadzenie kolejnych cięć budżetowych i redukcja płac. Niestety to wiąże się z wyhamowaniem gospodarczym i tym samym pogłębieniem długów. Specjaliści alarmują, że jeśli Hiszpania i Włochy będą chciały opuścić trwa strefę, Unia Europejska prawdopodobnie rozpadnie się.

Spotkanie na szczycie w Brukseli, które odbędzie się w tym tygodniu ma rozwiązać bieżące problemy rynków finansowych. Europejski Bank Centralny zapowiedział wznowienie kolejnych zapomóg dla państw, które w sposób odpowiedzialny zarządzają swoimi budżetami, aby mogły utrzymać linię kredytową dla obywateli na stałym poziomie. Przedstawiciele rady europejskiej chcą przedyskutować także długofalową strategię, która pozwoli nieco lepiej zaangażować się w losy wspólnej waluty.

Wygląda na to, że przynajmniej na razie na rynkach panuje nieco lepsza sytuacja, co zauważono po zapowiedziach ze strony EBC. Włochom i Hiszpanom udało się wyjść na bilans dodatni, ale to dopiero początek drogi w uzdrawianiu rodzimych gospodarek. Trudno jednak będzie utrzymać trend wzrostowy, szczególnie jeśli na zachodzie Europy mamy do czynienia z przeszło 25 % bezrobociem, gwałtownie kurczącej się gospodarce i ulicznych protestach. Społeczeństwo domaga się zaprzestania cięć w budżetach, ale wygląda na to, że bez podniesienia podatków nie uda się uzyskać odpowiedniego bilansu.

Problemy z jakimi boryka się w tej chwili Hiszpania dowodzą, że kraje członkowskie UE nie powinny koncentrować się wyłącznie na ograniczeniach w deficycie, a opracować wspólną strategię wzajemnej współpracy podobnego do tego, który dziś z powodzeniem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także:

Kategoria: Gospodarka, Świat, Wiadomości

Komentarze (0)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

Bądź pierwszy i skomentuj tę publikację.

Wyraź swoją opinię